cę w swoim gabinecie. Zabiegami, które wykonuje dentysta, jest plombowanie zębów, leczenie kanałowe czyli endodoncja, czyszczenie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, a także ich usuwanie. Ten ostatni zabieg na pewno tym, do którego nikomu z nas się nie spieszy, ale czasami jest tak, że mimo wszystko trzeba go wykonać, jeśli urosły nam zęby mądrości i nie da się ich zaplombować. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, nasz dentysta skieruje nas na wykonanie zdjęcia panoramicznego, dzięki któremu będzie można wykonać zabieg usunięcia zęba. Gdy nasz dentysta jest jednocześnie chirurgiem szczękowym, ten zabieg zostanie wykonany w jego gabinecie. Jeśli tak nie jest, zostaniemy skierowani do innego specjalisty, gdzie usuniemy nasze ósemki. Niemniej jednak o zęby trzeba dbać, aby nie musieć zbyt wcześnie usuwać żadnego z nich.
Czym jest endodoncja?
Endodoncja jest tzw. leczeniem kanałowym. Wyczyszczeniem z kanałów korzeniowych zęba wszelkich zanieczyszczeń. Zwykle jest on uznawany za bardzo nieprzyjemny i długi. Jak jednak jest naprawdę? Co jest mitem, a co faktem?
Owszem, jest to leczenie skomplikowane, z czym wiąże się też ryzyko wielu niepowodzeń. Stąd wszelkie mity na ten temat. Chyba największy z nich dotyczy bólu - dzięki szerokiej gamie znieczuleń, którymi działa stomatologia, pacjent może siedzieć w fotelu spokojnie. Druga kwestia narosła po publikacji filmu na ten temat. Otóż - czy leczenie kanałowe jest kancerogenne - to mit. Endodoncja nie ma nic wspólnego z nowotworem.
Faktem natomiast jest, że ząb po takim leczeniu jest zębem martwym (był nim już wcześniej) oraz, że po wszystkim jest bardziej kruchy - ząb jest martwy, więc nie ulega procesom odżywczym.
Nie więc co się przejmować, kiedy za drzwiami czeka na nas dentysta, każdy przechodził takie leczenie zapewne kilka razy w swoim życiu. Dzięki rozwojowi informacji, może być ono przyjemniejsze, ponieważ odchodzi dużo strachu, który może przyczynić się do odczuć bólowych.
Stomatologia
Stomatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się zębami. Dentysta jest lekarzem, który kontroluje nasze zęby, leczy je, piaskuje, czyści kamień nazębny, a jeśli trzeba, to nawet je usuwa lub leczy kanałowo. Leczenie kanałowe to inaczej endodoncja.. My, jako pacjenci, powinniśmy dbać o higienę zębów myjąc je rano i wieczorem, czyszcząc przestrzenie między zębami, używając płynu do płukania jamy ustnej, który poleci nam nasz lekarz i oczywiście kontrolując stan naszego uzębienia co pół roku u dentysty. Nikt z nas przecież nie chce zbyt szybko pozbyć się naturalnego uzębienia na rzecz sztucznego, więc zawsze trzeba dbać o nasze zęby, wykonując te wszystkie czynności, o których jest mowa w tym artykule. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli nam cieszyć się pięknym, zdrowym, a przede wszystkim własnym i naturalnym uśmiechem przez wiele lat. Ta kwestia powinna być dla nas wszystkich priorytetowa, bo zdrowie zęby równa się zdrowy cały organizm, a co za tym idzie - długie życie. A na tym chyba nam wszystkim zależy.