Dentysta Chorzów

Leczenie kanałowe zębów u dzieci

Dentyści starają się wykonywać u dzieci przede wszystkim leczenie zwykłe, które jest dla nich mniej uciążliwe. Jednak zdarzają się takie sytuacje, że przeprowadzenie leczenia zwykłego nie wystarcza do pełnego wyleczenia zęba. Wówczas dentyści podejmują się wykonania u dzieci leczenia kanałowego. Staje się ono niezbędne w momencie stwierdzenia, że u dziecka wystąpiła głęboka próchnica, która doszła aż do korzenia zębowego. W takiej sytuacji korzeń zębowy musi zostać dokładnie oczyszczony z próchnicy i zatruty odpowiednim środkiem leczniczym, który będzie wprowadzany stopniowo w głąb kanału zębowego. Dzięki temu cały kanał zębowy zostanie dokładnie oczyszczony, a dziecku zostanie założone wypełnienie tymczasowe.

Dentyści starają się do końca o uratowanie zębów swoich najmłodszych pacjentów przed ich wyrwaniem, dlatego często wykonują u dzieci nie tylko leczenie zwykłe, ale też kanałowe. Jednak zdarza się, że jednego z zębów, który został zaatakowany przez głęboką próchnicę nie udaje się uratować, a wówczas trzeba go usunąć po to, żeby nie sprawiał dziecku bólu i nie powodował przenoszenia się próchnicy na inne zęby czy jakiegoś stanu zapalnego powstającego w swoim obrębie. Sam zabieg usuwania zębów u dzieci przeprowadzany jest pod znieczuleniem po to, żeby dziecko mogło spokojnie przejść przez całą procedurę wyrywania zęba. Tylko taka ekstrakcja zęba będzie mogła być bezpieczna, oprócz tego czasami wykonywane jest jeszcze zdjęcie zęba, który ma zostać usunięty.

Borowanie zębów wykonywane w trakcie leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zębów bardzo często wykonywane jest u osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że u dorosłych osób znacznie częściej rozwija się głęboka próchnica niż u dzieci. Na pierwszym etapie leczenia kanałowego musi zostać wykonany przegląd dentystyczny razem z ewentualnymi zdjęciami rtg, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej ocenić stan zepsutego zęba. Następnie wykonywane jest borowanie zęba, które ma służyć jego oczyszczeniu oraz stopniowemu przedostawaniu się do korzenia zębowego, a stamtąd do całego kanału. Po jego otwarciu będzie można zastosować środek leczniczy, który zatruje korzeń nerwowy i będzie oddziaływał na zęba przez tydzień. Po upływie tego czasu dentysta przeprowadzi kolejne borowanie i założy wypełnienie stałe.

Ekstrakcje zębów wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku tej drugiej grupy pacjentów wyrwanie zęba może stać się konieczne wówczas, gdy został on zaatakowany przez głęboką próchnicę. Poza tym u części pacjentów zęby wyrywane są po różnych wypadkach, w efekcie których również jeden z zębów uległ złamaniu lub zruszeniu. Najczęściej możliwe jest przeprowadzenie u osoby dorosłej szybkiej ekstrakcji zęba pod znieczuleniem lub bez znieczulenia. Taka procedura trwa zwykle jedynie kilka minut. Jednak czasami istnieje potrzeba przeprowadzenia ekstrakcji zęba przez chirurga, który przy użyciu dodatkowych narzędzi będzie mógł w pełni usunąć z dziąsła korzeń zębowy lub pozostałości po samym zębie.

Zęby białe i zdrowe

Dentysta Chorzów

Jeżeli chcemy świetnie wyglądać zawsze i wszędzie, to koniecznie musimy wiedzieć, że gabinet stomatologiczny jest miejscem, do którego trzeba nam w końcu zawitać. Okazuje się bowiem, że setki tysięcy ludzi w naszym kraju zupełnie zapomina o tym, że to dentysta powinien sprawdzać i oceniać stan uzębienia i to on jak nikt inny znając się na swoim fachu poradzi nam, co mamy zrobić, by nasz zdrowotny i estetyczny charakter ząbków nie pozostawiał nic do życzenia. Z tej racji już dziś pomyślmy o tym, by odwiedzić lekarza dentystę, a na pewno nie pożałujemy swojej decyzji! Pamiętajmy o tym, że nasze zęby są naszą wizytówką i zacznijmy na poważnie się o nie troszczyć, a one odwdzięczą się nam nienagannym wyglądem i siłą.

Jeżeli już od długiego czasu, na przykład od wielu lat, odkładaliśmy wizytę u dentysty na później, to wiedzmy, że gabinety stomatologiczne stworzone są po to, by do nich zaglądać regularnie. Tylko wtedy będziemy w stanie utrzymać absolutnie nienaganny uśmiech, który onieśmieli wszystkich wokół. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że to w naszych rekach leży los naszych ząbków, z tej tez racji czym prędzej poszukajmy dla siebie dobrego, sprawdzonego przez innych i przede wszystkim doświadczonego stomatologa, który faktycznie będzie w stanie nam pomóc. Pamiętajmy, że już jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym może pozytywnie odmienić nasze życie i nadać mu lepszych odcieni. To my sami decydujemy o tym, czy odwiedzimy to miejsce, czy nie.

Dodane: 13-03-2019 03:53

Widok do druku: